Հայաստանում հաստատվել է կորոնավիրուսով վարակման 1540, մահվան՝ 11 նոր դեպք
Հայաստանում հոկտեմբերի 17-ի դրությամբ հաստատվել է կորոնավիրուսով վարակման 1540 նոր դեպք, վարակվածների ընդհանուր թիվը հասել է 63 000-ի:  Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱՆ հիվանդությունների վերահսկման և…
Հայաստանում հոկտեմբերի 17-ի դրությամբ հաստատվել է կորոնավիրուսով վարակման 1540 նոր դեպք, վարակվածների ընդհանուր թիվը հասել է 63 000-ի:  Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱՆ հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը, մեկ օրում կորոնավիրուսի հետևանքով մահացել է 11 քաղաքացի, մահացածների թիվը 1067 է:
Մահվան դեպքերի վերաբերյալ հայտնում ենք, որ պացիենտները եղել են 75 (կին), 64 (տղամարդ), 89 (տղամարդ), 78 (կին), 70 (կին), 69 (տղամարդ), 71 (տղամարդ), 68 (տղամարդ), 66 (կին), 82 (կին) և 73 (տղամարդ) տարեկան։ Բոլորն ունեցել են ուղեկցող քրոնիկական հիվանդություններ։
Մեկ օրում առողջացածների թիվը 384 է, ընդհանուր առողջացածներինը՝ 47 925 փաստացի բուժվողներինը՝ 13694: Մեկ օրում արվել է 3937 թեստ, ընդհանուր առմամբ առ այսօր արվել է 344 053 թեստ:

1540 New Cases of Coronavirus Confirmed in Armenia, 11 New Deaths
As of October 17, 1540 new cases of coronavirus have been confirmed in Armenia, bringing the total number of infected individuals to 63,000. This was reported by the National Center for Disease…
As of October 17, 1540 new cases of coronavirus have been confirmed in Armenia, bringing the total number of infected individuals to 63,000. This was reported by the National Center for Disease Control and Prevention of the Ministry of Health of the Republic of Armenia.
In the past day, 11 citizens have died due to coronavirus, raising the total death toll to 1067. Regarding the death cases, it is reported that the patients were aged 75 (female), 64 (male), 89 (male), 78 (female), 70 (female), 69 (male), 71 (male), 68 (male), 66 (female), 82 (female), and 73 (male). All of them had accompanying chronic illnesses.
In the past day, the number of recoveries has reached 384, with a total of 47,925 recoveries noted so far, while 13,694 are currently under treatment. A total of 3,937 tests were conducted in the last 24 hours, and to date, a total of 344,053 tests have been carried out.