Լուրերը մեկ տողով. վճռական զարգացումներ տարածաշրջանում և միջազգային դիվանագիտությունում
Անցած ժամվա թարմ լուրերը՝ հակիրճ և բովանդակային:
• Բաքվի դատարանը Ռուբեն Վարդանյանին դատապարտել է 10 տարվա ազատազրկման և ևս 10 տարի խիստ ռեժիմի բանտի։ Լուրը տարածել են ադրբեջանական ԶԼՄ-ները։
• Հայաստանում շուրջ 25 հազար քաղաքացի դեռ կենսաթոշակն ու նպաստը ստանում է կանխիկ, և կոչ է արվում մինչև մարտի 5-ը անցնել անկանխիկ վճարման։ Հակառակ դեպքում ընտրությունը կկատարվի պետության կողմից։
• Հայտարարվել է, որ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության արժեքը մոտ 1 միլիարդ դոլար է, և վարկերի տոկոսները չեն ազդում սակագների վրա։ Հնչել են կոչեր ներկայացնելու իրական վիճակը։
• Ժնևում մեկնարկել են Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և Ուկրաինայի բանակցությունները՝ փակ ձևաչափով։ Քննարկվում են կարգավորման հիմնական պարամետրերը, հանդիպմանը ժամանել է նաև բրիտանական պատվիրակություն։
• Վրաստանը պատրաստակամություն է հայտնել ԱՄՆ-ի հետ ռազմավարական գործընկերությունը վերականգնել նոր հիմքերով և ներկայացրել է ճանապարհային քարտեզ։ Միաժամանակ կոշտ քննադատություն է հնչել Եվրամիության հասցեին։
• Հունգարիան և Սլովակիան դիմել են Խորվաթիային՝ թույլատրելու ռուսական նավթի տարանցումը Ադրիատիկ նավթատարով։ Բուդապեշտը պնդում է, որ խոսքը եվրոպական կանոնների կիրառման մասին է։
• Իրանը առաջարկել է ժամանակավորապես սահմանափակել ուրանի հարստացումը և պատրաստակամություն հայտնել համագործակցության՝ պատժամիջոցների մեղմացման դիմաց։ ԱՄՆ-ում լայնածավալ զիջումներ առայժմ չեն դիտարկվում։
• Ֆրանսիան հայտարարել է, որ պատժամիջոցների շրջանցումը հետևանքներ կունենա, և ռուսական «ստվերային նավատորմի» գործունեությունը չի մնա անպատիժ։ Կալանավորված նավը կլքի տարածքային ջրերը տուգանքը վճարելուց հետո։
•Ռուսաստանի դատարանը պահանջել է Ուրալում ադրբեջանական սփյուռքի նախկին առաջնորդին դատապարտել 23 տարվա ազատազրկման։ Գործի քննությունը մոտենում է ավարտին։