Արցախում առնվազն 5 103 մարդ կորցրել է աշխատանքը, 5,528 երեխա չի կարողանում մանկապարտեզ հաճախել
Ադրբեջանի կառավարության գործակալները ահաբեկչական գործողություններով 52 օր շարունակ շրջափակման պայմաններում պատանդ են պահում Արցախի 120 000 բնակչությանը:
Շրջափակման պատճառով Արցախի 120 000 բնակչությունը (ներառյալ՝ շուրջ 30,000 երեխա, 20 000 տարեց, 9 000 հաշմանդամություն ունեցող անձ) կրում է բազմաթիվ զրկանքներ և, ի թիվս այլ իրավունքների խախտման, կանգնած է թերսնման և ցրտահարման մեծ ռիսկի առջև:
Շրջափակման պայմաններում սննդի սրացող սղության պատճառով հունվարի 9-ից փակվել է 41 մանկապարտեզ, 20 երկարօրյա ուսումնական հաստատություն։
5,528  երեխա այլևս չի կարողանում մանկապարտեզ հաճախել՝ զրկվելով համապատասխան խնամք և սնունդ ստանալու հնարավորությունից:
Ստեղծված տնտեսական բարդ իրավիճակի պատճառով նախնականորեն առնվազն 5 103 մարդ կորցրել է աշխատանքը և եկամտի աղբյուրը։
Ավելի քան 20 400 տոննա կենսական նշանակության ապրանքներ կմակատարարվեին Արցախ, եթե չլիներ շրջափակումը, որի ընթացքում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի և ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի կողմից մատակարարվել է դրա միայն չնչին մասը:
Շրջափակման մեկնարկից ի վեր աշխարհի բազմաթիվ երկրներ ու միջազգային կազմակերպություններ դատապարտել են Ադրբեջանի գործողությունները և կոչ արել վերացնել շրջափակումը: Հարցը քննարկվել է նաև ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը պարտավորեցրել է Ադրբեջանին ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ և բավարար միջոցները վերացնելու շրջափակումը, հարցը շուտով կքննարկվի նաև  ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանում (Հաագա)՝ Ռասայական խտրականության վերացման կոմիտեի վարույթի շրջանակներում:

At Least 5,103 People Have Lost Their Jobs in Artsakh, 5,528 Children Unable to Attend Kindergarten
Agents of the Azerbaijani government have been holding the 120,000 residents of Artsakh hostage under conditions of blockade for 52 days through terrorist actions.
As a result of the blockade, the 120,000 residents of Artsakh, including approximately 30,000 children, 20,000 elderly, and 9,000 individuals with disabilities, are facing numerous deprivations and are at significant risk of malnutrition and hypothermia among other violations of rights.
Due to the escalating food shortages under the blockade, 41 kindergartens and 20 long-term educational institutions were closed as of January 9. A total of 5,528 children are no longer able to attend kindergarten, deprived of the opportunity to receive proper care and nutrition.
Due to the created economic difficulties, at least 5,103 people have initially lost their jobs and source of income. More than 20,400 tons of essential goods would have been delivered to Artsakh if it were not for the blockade, during which only a minimal amount has been supplied by the International Committee of the Red Cross and the Russian peacekeeping forces.
Since the beginning of the blockade, numerous countries and international organizations around the world have condemned Azerbaijan’s actions and called for an end to the blockade. The issue has also been discussed in the UN Security Council, and the European Court of Human Rights has mandated Azerbaijan to take all necessary and sufficient measures to lift the blockade. The issue will soon be considered at the International Court of Justice in The Hague as part of the Committee on the Elimination of Racial Discrimination proceedings.