44-օրյա պատերազմի զոհերի թիվը 3781 է. անհայտ է 231 զինծառայողի գտնվելու վայրը
ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության հատկապես կարևոր գործերի քննության վարչությունում շարունակվում է Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ ագրեսիվ պատերազմ սանձազերծելու և վարելու, ռազմական գործողությունների ընթացքում նախապես հավաքագրված վարձկաններ օգտագործելու, պատերազմ վարելու արգելված մեթոդներ և միջոցներ կիրառելու, քաղաքացիական բնակիչներին զինծառայողներից չտարբերակելու և Արցախի Հանրապետության խաղաղ բնակավայրերի քաղաքացիական բնակչությանը համակարգված, կանխամտածված և նպատակաուղղված գրոհների թիրախ դարձնելու, մասնավորապես՝ խորը թիկունքում գտնվող քաղաքացիական բնակչությանը և քաղաքացիական օբյեկտները ոչ ընտրովի հարձակման օբյեկտներ դարձնելու և հրետակոծելու, միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի լուրջ խախտումներ համարվող արարքներ կատարելու փաստերի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը:
ՀՀ ՔԿ-ից հայտնում են, որ քրեական գործի շրջանակներում պարզվել է, որ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիվ պատերազմի հետևանքով Արցախի Հանրապետությունում և ՀՀ-ում զոհված զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց ընդհանուր թվաքանակը կազմում է 3781 անձ։ 27.09.2021թ. դրությամբ անհայտ է 231 զինծառայողի և 22 քաղաքացիական անձի գտնվելու վայրը։
Մինչև օրս Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից Հայաստանի Հանրապետություն է հանձնվել գերեվարված ընդհանուր թվով 108 զինծառայող և քաղաքացիական անձ:

The Number of Casualties in the 44-Day War is 3781: The Whereabouts of 231 Soldiers Remain Unknown
The investigation into the aggressive war unleashed by the military-political leadership of the Republic of Azerbaijan against the Republic of Artsakh continues in the Special Investigation Department of the Military Investigative Committee of the Republic of Armenia. The investigation examines the use of mercenaries recruited beforehand, the application of prohibited methods and means of warfare, the failure to differentiate between military personnel and civilian individuals, and the systematic, premeditated targeting of the civilian population of Artsakh’s peaceful communities, particularly subjecting the civilian population in the deep rear and civilian facilities to indiscriminate attacks and shelling—actions deemed serious violations of international humanitarian law.
The Investigative Committee of Armenia reports that, within the framework of the criminal case, it has been established that the total number of soldiers and civilians killed as a result of the aggressive war unleashed by Azerbaijan in the Republic of Artsakh and the Republic of Armenia amounts to 3781 individuals. As of September 27, 2021, the whereabouts of 231 soldiers and 22 civilians remain unknown.
To date, the Republic of Azerbaijan has handed over a total of 108 soldiers and civilians who had been captured to the Republic of Armenia.