Հայաստանում հաստատվել է կորոնավիրուսով վարակվելու 1694 նոր դեպք
Հայաստանում հոկտեմբերի 18-ի դրությամբ հաստատվել է կորոնավիրուսով վարակման 1694 նոր դեպք, վարակվածների ընդհանուր թիվը հասել է 64 694-ի: Ինչպես տեղեկացնում է ՀՀ ԱՆ հիվանդությունների վերահսկման և…
Հայաստանում հոկտեմբերի 18-ի դրությամբ հաստատվել է կորոնավիրուսով վարակման 1694 նոր դեպք, վարակվածների ընդհանուր թիվը հասել է 64 694-ի:
Ինչպես տեղեկացնում է ՀՀ ԱՆ հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը, մեկ օրում կորոնավիրուսի հետևանքով մահացել է 14 քաղաքացի, մահացածների թիվը 1081 է:
Անցած մեկ օրում գրանցվել է կորոնավիրուսով վարակված պացիենտների՝ այլ հիվանդությունից մահվան 2 դեպք: Մահվան ընդհանուր դեպքերը հասել են 1397-ի:
Մեկ օրում առողջացածների թիվը 179 է, ընդհանուր առողջացածներինը՝ 48 104 փաստացի բուժվողներինը՝ 15 193: Մեկ օրում արվել է 4096 թեստ, ընդհանուր առմամբ առ այսօր արվել է 348149 թեստ:

1694 New Cases of Coronavirus Registered in Armenia
As of October 18, 1694 new cases of coronavirus have been confirmed in Armenia, bringing the total number of infections to 64,694.According to the National Center for Disease Control and Prevention…
As of October 18, 1694 new cases of coronavirus have been confirmed in Armenia, bringing the total number of infections to 64,694.
According to the National Center for Disease Control and Prevention of the Republic of Armenia, 14 citizens have died from the virus in one day, raising the death toll to 1,081.
In the past 24 hours, there were also 2 reported deaths of patients with coronavirus due to other diseases, increasing the total death cases to 1,397.
During the same period, 179 individuals have recovered, with a total of 48,104 recoveries recorded, and 15,193 patients currently undergoing treatment.
A total of 4,096 tests were conducted in one day, with an overall total of 348,149 tests carried out to date.