Ստացել է 22.149.188 դրամ կաշառք․ ռազմական ոստիկանության բաժանմունքի նախկին պետին մեղադրանք է առաջադրվել
ՀՀ ՔԿ զինվորական քննչական գլխավոր վարչության ՀԿԳ քննության վարչությունում քննվող քրեական գործով ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ…
ՀՀ ՔԿ զինվորական քննչական գլխավոր վարչության ՀԿԳ քննության վարչությունում քննվող քրեական գործով ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով՝ առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու համար, մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ ՊՆ Գյումրիի ռազմական ոստիկանության բաժանմունքի նախկին պետին:
Մինչդատական վարույթում իրականացված քննչական և այլ դատավարական գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ գնդապետ Մ.Մուրադյանը, հանդիսանալով հետաքննության մարմնի պետ, 2011 թվականի հունիսի 20-ից մինչև 2015 թվականի նոյեմբերի 30-ն ընկած ժամանակահատվածում զբաղեցնելով ՀՀ ՊՆ ռազմական ոստիկանության ներքին քննությունների և անվտանգության բաժնի պետի, իսկ 2015 թվականի նոյեմբերի 30-ից  սկսած՝ ՀՀ ՊՆ Գյումրիի ռազմական ոստիկանության բաժանմունքի պետի պաշտոնը, 2014 թվականի հոկտեմբերին իր ծանոթ, ՌԴ քաղաքացի Է.Մարտիրոսովից տեղեկանալով վերջինիս որդու՝ Վ.Մարտիրոսովի կողմից ՌԴ քրեական օրենսգրքի 229.1-րդ հոդվածի 3-րդ մասով և 228-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված  հանցագործություններ կատարելու հիմքով ՌԴ իրավապահ մարմինների կողմից միջպետական հետախուզման մեջ գտնվելու և քրեական պատասխանատվությունից ու պատժից խուսափելու նպատակով Հայաստանի Հանրապետություն ժամանելու մասին, նրա օգտին ակնհայտ ապօրինի գործողություններ կատարելու, ինչպես նաև ապօրինի անգործություն ցուցաբերելու նպատակով, պահանջել և ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ ընդհանուր 22.149.188  ՀՀ դրամ կաշառք:
Մասնավորապես՝ Մ.Մուրադյանը, հանդիսանալովաս պաշտոնատար անձ, պարտավոր լինելով հանցագործությունները և դրանք կատարող անձանց բացահայտելու, հանցագործությունը կանխելու և խափանելու նպատակով ձեռնարկել համապատասխան օպերատիվ-հետախուզական և քրեադատավարական միջոցառումներ, Է. Մարտիրոսովի հետ համաձայնություն է ձեռք բերել վերջինիս որդու՝ Վ.Մարտիրոսովի օգտին ակնհայտ ապօրինի գործողություններ կատարելու՝ նրա ՌԴ քաղաքացու անձնագրում ՀՀ-ից ելքի կնիք դնելու, հետագայում նաև ՀՀ քաղաքացու անձնագիր և զինվորական գրքույկ տրամադրելու գործընթացները կաշառքի դիմաց կազմակերպելու վերաբերյալ:
Ապա, 2015 թվականի փետրվարի 11-ից մինչև հոկտեմբերի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում, Է.Մարտիրոսովից բանկային փոխանցումների միջոցով մաս-մաս ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով՝  ընդհանուր  22.149.188 ՀՀ դրամ կաշառք և շարունակելով իր հանցավոր մտադրությունը՝  չի կատարել իր ծառայողական պարտականությունները, չի ձեռնարկել համապատասխան միջոցառումներ` Վ.Մարտիրոսովի քրեական պատասխանատվության ենթարկվելն ապահովելու համար, ավելին՝ 2014 թվականի հոկտեմբերից մինչև 2016 թվականի հունվարն ընկած ժամանակահատվածում Վ.Մարտիրոսովին պահել է իր առանձնատանը՝ բնակության համար նրան տրամադրելով առանձնատանը կից օժանդակ շինության սենյակներից մեկը:

Former Head of Military Police Department Charged with Receiving a Bribe of 22,149,188 AMD
The Chief Military Investigation Department of the RA Investigative Committee has charged the former head of the military police department in Gyumri with receiving a particularly large bribe under Part 4 Article 311 of the RA Criminal Code, based on sufficient evidence obtained during the investigation of the ongoing criminal case.
During the pre-trial proceedings, it was established that Colonel M. Muradyan, serving as the head of the internal investigations and security department of the RA Ministry of Defense from June 20, 2011, until November 30, 2015, and subsequently as the head of the military police department in Gyumri starting November 30, 2015, engaged in illegal activities. In October 2014, after learning that a Russian citizen, E. Martirosov, was wanted by Russian law enforcement bodies under Articles 229.1, Part 3 and 228, Part 2 of the Russian Criminal Code for serious offences committed by his son, V. Martirosov, and aiming to escape criminal responsibility and punishment, M. Muradyan demanded and received a particularly large bribe totaling 22,149,188 AMD.
Specifically, as a public official obliged to take operational-investigative and procedural measures to uncover crimes and their perpetrators and to prevent and disrupt the crime, Muradyan reached an agreement with E. Martirosov to perform obvious illegal actions in favor of his son, V. Martirosov, which involved stamping V. Martirosov's exit from Armenia in his Russian passport and subsequently facilitating the issuance of an Armenian passport and military card for him in exchange for bribes. From February 11 to October 1, 2015, he received the bribe in installments through bank transfers amounting to a total of 22,149,188 AMD. Continuing his criminal intent, he neglected his official duties and failed to take appropriate action to ensure that V. Martirosov faced criminal responsibility. Moreover, between October 2014 and January 2016, he sheltered V. Martirosov in his private house, providing a room in an auxiliary building for his residence.