Հափշտակվել է 9․000․000 դրամից ավելի գումար․ մանրամասներ Ռուսլան Բաղդասարյանի գործից
Դավթաշեն վարչական շրջանի նախկին թաղապետ Ռուսլան Բաղդասարյանի նկատմամբ գրավ է կիրառվել։ Այս մասին  հայտնեց փաստաբան Հրանտ Անանյանը։ Ինչպես հայտնում է pastinfo.am-ը՝ Ռուսլան Բաղդասարյանին…
Դավթաշեն վարչական շրջանի նախկին թաղապետ Ռուսլան Բաղդասարյանի նկատմամբ գրավ է կիրառվել։ Այս մասին  հայտնեց փաստաբան Հրանտ Անանյանը։
Ինչպես հայտնում է pastinfo.am-ը՝ Ռուսլան Բաղդասարյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի,314-րդ հոդվածի և 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով։ Քննիչը միջնորդություն էր ներկայացրել նրան կալանավորելու համար։
Ըստ քննությանն այս պահին հայտնի տվյալների՝ վարչական շրջանի նախկին ղեկավարի բանավոր հրահանգների հիման վրա համայնքապետարանի տարբեր աշխատակիցներին ու վարչական շրջանի բնակիչներին ֆինանսական օգնություն տրամադրելու վերաբերյալ կազմվել ու ստորագրվել են կեղծ փաստաթղթեր, որոնց հիման վրա 2012-ից 2014 թվականների ընթացքում հափշտակվել է 9․000․000 դրամից ավելի գումար։

The former head of the Davtashen administrative district, Ruslan Baghdasaryan, has had bail imposed against him. This was reported by lawyer Hrant Ananyan.
According to pastinfo.am, Ruslan Baghdasaryan has been charged under the 179th article part 3 point 1, the 314th article, and the 325th article part 2 of the Criminal Code of the Republic of Armenia. The investigator had submitted a motion for his arrest.
According to currently available information, under oral instructions from the former district head, various employees of the community administration and residents of the district were involved in the preparation and signing of fraudulent documents concerning the provision of financial assistance, based on which more than 9,000,000 drams were embezzled during the period from 2012 to 2014.
Decision Made to Change the Restraint Measure for Arsen Babayan
The advisor to the Prosecutor General of Armenia, Gor Abrahamyan, has made a post on his Facebook page announcing the de...
Arsen Babayan Released from Detention Facility
Former deputy head of the National Assembly staff, Arsen Babayan, was released a short while ago. This was reported to A...
Special Investigative Service Rejects Criminal Case Against Nikol Pashinyan
The Special Investigative Service (SIS) has rejected the request of Naréq Samsonian, the president of the NGO 'Civic Awa...