Այս տարվա 6 ամսվա ընթացքում ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու 9268 դիմում է ստացվել. «Հետք»
Ռուս-ուկրաինական պատերազմի և եվրոպական երկրների կողմից Ռուսաստանի Դաշնության նկատմամբ կիրառվող պատժամիջոցների ֆոնին ավելացել է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ստանալու դիմումների քանակը: Տեղեկությունը հայտնում է «Հետք»-ը:
Ներքին գործերի նախարարության Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայությունից լրատվամիջոցին հայտնել են, որ միայն 2022թ-ին ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու համար 25 հազ. 515 մարդ է դիմել: Իսկ այս տարվա 6 ամսվա ընթացքում ստացվել է 9268 դիմում:
«2018թ․-ից ի վեր ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու ամենաքիչ դիմումները եղել են 2020 և 2021 թվականներին, ինչը պայմանավորված է «Covid 19»-ով և Ադրբեջանի կողմից Արցախում սանձազերծված 44-օրյա պատերազմի հանգամանքով:
Ծառայությունից հայտնում են նաև, որ քաղաքացիության դիմումների ավելի քան 90%-ը ներկայացրել են ազգությամբ հայ լինելու հիմքով: Սակայն դիմումատուի երկրի վերաբերյալ տվյալներ Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության կողմից չի արձանագրվում, հետևաբար հայտնի չէ, թե ավելի շատ որ երկրից են դիմում ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու խնդրանքով:
Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության փոխանցած տվյալների համաձայն՝ 2018-2023թթ. (առաջին եռամսյակ) քաղաքացիությունը դադարեցնելու 27 հազ. 878 դիմում է ստացվել, իսկ Հանրապետության նախագահի հրամանագրերով դադարեցվել է 27 հազ. 496 մարդու քաղաքացիություն:
Ինչպես նշում են ծառայությունից, դիմումատուների մեծ մասը ազգությամբ հայեր են»,- գրել է լրատվամիջոցը:
Սյլ մանրամասները` սկզբնաղբյուր կայքում:
[de9d90d60feb5ec86e1090642a9cfa57.jpg]
Հայտնի է ՌԴ Կարմիր խաչի կողմից ուղարկված ապրանքատեսակների ցանկը
ԱՀ սոցիալական զարգացման և միգրացիայի նախարարությունը տեղեկացնում է, որ այսօր՝ սեպտեմբերի 12-ին, Ասկերան քաղաքով Արցախի Հ...
Հումանիտար բեռը մուտք է գործել Արցախ՝ Ասկերան քաղաքով
Ինչպես նախապես հայտատարվել էր, Ռուսաստանի Դաշնության կառավարությունը հանդես է եկել Արցախի Հանրապետությանը հումանիտար օգն...
Ադրբեջանի կողմից առևանգված և ապօրինի ազատազրկված ուսանողները վերադարձվել են. Արցախի ՄԻՊ
Ադրբեջանի կողմից առևանգված և ապօրինի ազատազրկված ուսանողները վերադարձվել են: Այս մասին «ֆեյսբուքում» գրել է Արցախի ՄԻՊ Գ...
«Ապագայի» սննդամթերքը վաճառքի չի հանվել. ՍԱՏՄ
Տեսչական մարմինը, արագ արձագանքելով ՀՀ քաղաքացու՝ Ֆեյսբուք սոցիալական ցանցում արված գրառմանն այն մասին, թե այսօր՝ 15.09....

During the First Half of This Year, 9,268 Applications for Armenian Citizenship Were Received
Against the backdrop of the Russo-Ukrainian war and the sanctions imposed by European countries on the Russian Federation, the number of applications for Armenian citizenship has increased. This information was reported by Hetq.
The Migration and Citizenship Service of the Ministry of Internal Affairs stated that in 2022, a total of 25,515 people applied for Armenian citizenship. In the first half of this year alone, 9,268 applications have been received.
“The lowest number of applications for Armenian citizenship since 2018 were recorded in 2020 and 2021, which can be attributed to the Covid-19 pandemic and the 44-day war unleashed by Azerbaijan in Artsakh. The service also indicated that more than 90% of the citizenship applications were submitted based on Armenian ethnicity. However, the service does not record the applicants' country data, so it is unclear from which country the majority of citizenship requests are coming from,” the media reported.
According to data provided by the Migration and Citizenship Service, from 2018 to the first quarter of 2023, 27,878 applications for termination of citizenship were received, and the citizenship of 27,496 individuals has been revoked by presidential decrees. The service noted that most of the applicants are of Armenian ethnicity.
For more details, visit the original source.
List of Goods Sent by the Russian Red Cross Revealed
The Ministry of Social Development and Migration of Artsakh has announced that today, on September 12, a truck loaded wi...
Humanitarian Cargo Enters Artsakh via Askeran
As previously announced, the government of the Russian Federation has initiated the provision of humanitarian aid to the...
Students Abducted and Illegally Detained by Azerbaijan Have Returned, Says Artsakh Ombudsman
Students abducted and illegally detained by Azerbaijan have been returned. This was reported on Facebook by the Artsakh...
‘Apagayi’ Food Products Not Released for Sale: State Food Safety Inspection Body
The Inspection Body, swiftly responding to a Facebook post by a citizen regarding the sale of ‘Apagayi’ food products—sp...