Առցանց համակարգի միջոցով ընդհանուր առմամբ հայտագրվել է 17514 առաջին դասարանցի. ԿԳՄՍՆ
Այս տարի ՀՀ պետական հանրակրթական դպրոցներում, որոնք տվյալ բնակավայրում միակը չեն, առաջին դասարանցիների ընդունելությունը կատարվում է առցանց համակարգի միջոցով:Հունիսի 1-10-ն ընկած ժամանակահատվածում…
Այս տարի ՀՀ պետական հանրակրթական դպրոցներում, որոնք տվյալ բնակավայրում միակը չեն, առաջին դասարանցիների ընդունելությունը կատարվում է առցանց համակարգի միջոցով:
Հունիսի 1-10-ն ընկած ժամանակահատվածում hayt.emis.am կայքում հայտագրվել են հետևյալ հայտատուները՝ 1-ին դասարան գնացող երեխայի ծնողներից մեկը տվյալ դպրոցի աշխատակից է, 1-ին դասարան գնացող երեխան ունի տվյալ դպրոցում արդեն սովորող հարազատ քույր կամ եղբայր:
ԿԳՄՍ նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից հայտնում են, որ առաջին փուլի արդյունքում հայտագրվել է 9252 առաջին դասարանցի։ Հայտագրումն ընթացել է հարթ, տեխնիկական խնդիրներ չեն առաջացել։
Այսօրվանից մեկնարկել է այն հայտատուների գրանցումը, ովքեր չեն համապատասխանում վերոնշյալ երկու կետերին: Այս պահի դրությամբ արդեն հայտագրվել է 8262 առաջին դասարացի, ընդհանուր՝ 17514 հայտագրված։ Նշենք, որ հայտագրման ընթացքում ծրագրային և տեխնիկական խնդիրներ չեն արձանագրվել։

This year, admission of first graders in public schools of Armenia, which are not the only ones in their respective communities, is being conducted through an online system. Between June 1-10, parents of children entering the first grade registered at hayt.emis.am, under the conditions that either one of the parents is a staff member at the school or the child has a sibling already enrolled in the school.
According to the information and public relations department of the Ministry of Education, Science, Culture and Sports, a total of 9,252 first graders were registered in the first phase. The registration process was smooth, with no technical issues reported.
Starting today, registration has opened for applicants who do not meet the above two criteria. Currently, an additional 8,262 first graders have been registered, bringing the total to 17,514. It is noteworthy that no software or technical issues were recorded during the registration process.
In 27 schools in Yerevan and the regions, spots were filled in less than a minute.
State of Emergency to Be Extended for Another Month, Prime Minister
Yesterday, Armenia recorded 566 new cases of coronavirus, which essentially reflects how we adhered to anti-epidemic reg...
566 New Coronavirus Cases Confirmed in Armenia
As of June 11, a total of 566 new coronavirus cases have been confirmed in Armenia. The total number of infected individ...
612 New Cases of Coronavirus Infection Reported, 13 Patients Have Died
The National Center for Disease Control and Prevention of Armenia reports that as of June 12, 11:00 AM, a total of 15,28...
New Record: 723 New Coronavirus Cases, 6 Deaths, 442 Recoveries
Prime Minister Nikol Pashinyan stated during a Facebook live broadcast that our situation regarding the coronavirus is n...