168 զոհ, 3186 վիրավոր. Հայաստանում անցած 6 ամսվա վթարների վիճակագրությունը
2169 ճանապարհատրանսպորտային պատահար, 168 զոհ, 3186 վիրավոր. սա անցած 6 ամսվա վիճակագրությունն է: Պատահարների մի մասի դեպքում վարորդները եղել են ալկոհոլի ազդեցության տակ: Շատերը կշարունակեին ապրել, եթե վարորդներն ալկոհոլ օգտագործելուց հետո ավելորդ ինքնավստահություն չդրսևորեին ու ղեկին չնստեին: Իսկ յուրաքանչյուր փրկված կյանք ձեռքբերում կլիներ:
Ոչ սթափ վարորդներ հայտնաբերելու միջոցառումները պարբերաբար կազմակերպվում են մայրաքաղաքում՝ պարեկային ծառայության Երևանի գնդի ծառայողների, մարզերում՝ ճանապարհային ոստիկանության 2-րդ սպայական գումարտակի ծառայողների կողմից։ Ալկոհոլ օգտագործած վիճակում մեքենա վարող անձանց նկատմամբ կիրառվում են տարբեր պատժամիջոցներ։ Օրինակ, տրանսպորտային միջոցը ոչ սթափ վիճակում վարելն առաջացնում է տուգանքի նշանակում 150 հազար դրամի չափով։ Իսկ եթե վարորդի արյան մեկ լիտրի մեջ մաքուր ալկոհոլի պարունակությունը գերազանցում է 1 գրամը կամ եթե վարորդի մեկ լիտր արտաշնչած օդի մեջ մաքուր ալկոհոլի պարունակությունը գերազանցում է 0,5 միլիգրամը, ապա նա 1 տարի ժամկետով զրկվում է տրանսպորտային միջոց վարելու իրավունքից։ Եթե վարորդը խուսափում է սթափության վիճակը ստուգելու նպատակով զննություն անցնելուց, ապա նա 2 տարի ժամկետով զրկվում է տրանսպորտային միջոց վարելու իրավունքից։ Եթե վարելու իրավունքից զրկված անձը մեքենա վարի դարձյալ ոչ սթափ վիճակում կամ հրաժարվի սթափության վիճակը ստուգելու նպատակով զննություն անցնելուց, ապա արդեն ենթարկվում է քրեական պատասխանատվության։
Վարչաիրավական ու քրեաիրավական հարկադրանքի միջոցները չարիքի դեմ պայքարելու գործիք են, բայց լավագույնը չեն: Փորձը ցույց է տալիս, որ վարորդների մի մասը տուգանվելուց հետո էլ շարունակում է ալկոհոլ օգտագործած վիճակում մեքենա վարել: Պայքարի լավագույն միջոցը մշտական ինքնահսկումն է, ավելորդ ինքնավստահություն չդրսևորելը, գիտակցելը, որ ոչ սթափ վարորդը պոտենցիալ հանցագործ է: Հարգելի՛ վարորդներ, զգո՛ն եղեք, ալկոհոլ օգտագործելուց հետո մի՛ նստեք ղեկին, խստագույնս պահպանեք երթևեկության անվտանգության այս կարևորագույն պահանջները. դա բխում է բոլորիս շահերից:

168 Fatalities, 3186 Injured: Road Accident Statistics in Armenia Over the Past 6 Months
2169 road traffic accidents, 168 fatalities, and 3186 injured. This is the statistic for the past 6 months. In some cases, drivers were under the influence of alcohol. Many would still be alive if drivers did not exhibit excessive self-confidence after consuming alcohol and got behind the wheel. Each saved life would be a gain.
Measures to detect intoxicated drivers are regularly organized in the capital by officers of the patrol service of the Yerevan battalion, and in the regions by the second police battalion of the road police. Various penalties are imposed on individuals driving under the influence of alcohol. For instance, driving a vehicle in an intoxicated state results in a fine of 150,000 drams. If the driver's blood alcohol content exceeds 1 gram per liter or if the alcohol content in one liter of exhaled air exceeds 0.5 milligrams, the driver is deprived of the right to drive for 1 year. If a driver avoids examination to determine sobriety, they are deprived of the right to drive for 2 years. If a person deprived of their driving rights drives again while intoxicated or refuses to undergo sobriety testing, they can face criminal liability.
Administrative and criminal coercive measures are tools to combat this evil, but they are not the best solution. Experience shows that some drivers continue to drive after consuming alcohol even after being fined. The best way to combat this is through constant self-monitoring, not exhibiting undue self-confidence, and understanding that an intoxicated driver is a potential criminal. Dear drivers, be careful, do not get behind the wheel after consuming alcohol, and strictly adhere to this vital traffic safety requirement; it is in everyone's interest.